Pro koho je vhodný sedák na invalidní vozík


I dnes existují lidé, kteří mají problémy s pohybem. Mnoho z nich je nakonec odkázáno na invalidní vozík, aby se vůbec mohli dostat z domu. Dnes naštěstí máme mnohem více poznatků o tom, jak jim pomoci, a také dnešní vozíky jsou podstatně kvalitnější, než tomu bylo v minulosti.

klasický invalidní vozík

To však ani zdaleka neznamená, že jsou dokonalé. I tady je místo pro zlepšení, což je také důvod, proč jsou separátně prodávána nejrůznější vylepšení. Problém je, že tato obvykle nejsou ani částečně hrazena zdravotní pojišťovnou, a vzhledem k tomu, že velká část pohybově postižených lidí není zrovna v nejlepší finanční situaci, je jasné, že si dobře rozmyslí, než si některou z nich pořídí.

Jednou z nich je i sedák na invalidní vozík. Ten vypadá v podstatě jako podsedek, který se používá do auta pro starší děti. Jeho cílem je poskytnout pohodlnější a hlavně měkčí sezení. Tím se zlepší nejen pohodlí uživatele, ale zároveň se tak i z valné části předejde dekubitům.

řada invalidních vozíků

Samozřejmě se můžeme ptát, proč tedy není již automatickou součástí invalidních vozíků, když je tak užitečný. Odpověď je, že valná část uživatelů jej nepotřebuje. Předpoklad, že lidé, kteří jej používají, nemohou vůbec chodit, je totiž vesměs mylná. Takové případy samozřejmě jsou, ale mezi invalidy jich je pouze malé množství.

Pravdou je, že mnozí lidé s pohybovými obtížemi, kteří je používají, jsou schopni chůze, avšak většinou pouze s obtížemi a na krátkou vzdálenost. Nedělá jim tedy například takový problém dojít si na toaletu nebo se přesunout na křeslo či do postele. To také znamená, že ve vozíku netráví ani zdaleka celý den.

Samozřejmě, sedák by zvýšil i jejich pohodlí, a nikdo neříká, že si jej nemohou pořídit. Avšak zároveň by také zvýšil cenu vozíku, což je něco, na co jsou jeho výrobci opatrní. Zvláště když mohou tato „příslušenství“ prodávat zvlášť. Je tedy dobré zamyslet se, zda jej skutečně potřebujete. Ovšem v případě, že ano, pak s koupí rozhodně neváhejte.