Nevyhýbejte se chůzi po schodišti


Vejdete-li do vestibulu panelového domu, intuitivně se s velkou pravděpodobností budete rozhlížet po tom, kde je umístěna výtahová šachta. Jakmile naleznete výtahové dveře, jediným stiskem tlačítka k sobě přivoláte pojízdnou kabinku a vzápětí se přesunete do místa určení, řekněme v šestém patře. Rozhodně vás nenapadne šlapat nahoru po schodišti. Domníváte se, že výtah vám ušetří spoustu času a energie, ale ve skutečnosti je to právě naopak. Kdo totiž chodí po schodech a cíleně se výtahům vyhýbá, zlepšuje svou kondici a imunitní systém a ve finále je na tom zdravotně mnohem lépe, než vy. To se pak také projeví v menší nemocnosti, tím pádem odpadnou starosti s léčením, s nemocenskou, s rekonvalescencí, a finančně na tom ještě vydělá.

schodiště v domě

Jako modelový příklad jsme zde uvedli schodiště v paneláku, ale toto se týká každého schodiště, tedy například i v rodinných domech. Ale posilování svalstva, lepší kondice a podpora imunitního systému nejsou jediné důvody, proč si dopřát tento druh pohybu. Rádi bychom vás varovali před civilizačním fenoménem jménem „ploché nohy“.

dlouhé schodiště

S plochou nohou se lékaři setkávají poměrně běžně, což je ale alarmující stav. Jde o to, že tento zdravotní handicap má dalekosáhlé důsledky nejen na klouby a páteř, ale i na trávení jídla, nervovou soustavu a mozek a krevní oběh. Souvisí to s vadným držením těla, přetěžováním některých vnitřních orgánů a koneckonců i s nastupujícími depresemi. Uvědomte si, že na chodidlech se nachází reflexní plošky, a jejich nevhodnou stimulací lze vyvolat i závažná onemocnění.

Máte-li tedy doma schodiště, po němž lze chodit nahoru a dolů alespoň pár minut každý den, využijte jej s našlapováním po špičkách, nejlépe zcela naboso. Zlepšení nálady a vašeho zdravotního stavu lze očekávat již velmi brzy, někdy dokonce během několika dnů.