Pokud také nesnášíte zimu, vycestujte do Chorvatska


Zimní období milují snad jen děti, a dospělí, kteří rádi lyžují a mohou ji trávit v horském prostředí. Sníh je totiž fantastický fenomén a kdo ovládá lyžařskou techniku sjezdového či běžeckého lyžování, jistě tato slova potvrdí. Křupavý bílý povlak pod nohama navíc svádí k procházkám romantickou bílou krajinou, a z těžkého sněhu lze také postavit obřího sněhuláka tak, jak jej znal již Josef Lada. S mrkví místo nosu a černými uhlíky, napodobujícími knoflíky u kabátu.

chorvatský Split

Jenže ne vždy je zima tak idylická, jak bychom si přáli. Vánoce brzy odezní a nastane dlouhé několikaměsíční období chladu, s nízkou oblačností a minimem slunečního svitu. Šedá zamračená obloha je jednou z příčin zimních depresí a k lepší náladě nepřispěje ani krátký den. Denní světlo máme v zimě k dispozici jen zhruba osm hodin, a to je málo.

moře v Chorvatsku

Nechcete to změnit? Máte-li možnost využít prodej apartmánů Chorvatsko, neotálejte a dlouho neváhejte. V chorvatském Splitu rostou na ulicích nádherné obří datlové palmy, a i když tu v zimě není moře vhodné ke koupání, zimní čas je tu výrazně kratší a příjemnější, než u nás. Chorvatsko je subtropická oblast a pro milovníky Slunce, moře a okolní vegetace je to něco, jako pro vyznavače lyžování zasněžený kopec s talířovým vlekem.

Výhodou trvalého pobytu v Chorvatsku je ovšem i to, že vám nikdo nebrání v tom, vyrazit na lyžovačku třeba do Alp. A pokud přece jen z nostalgie raději české svahy, například úžasné prostředí Jizerských hor v Desné, Kořenově, Albrechticích nebo Maxově či Josefově Dole, pak si tu sjednáte ubytování a užijete si týdenní nebo čtrnáctidenní pobyt stejně dobře, jako kdybyste bydleli v Praze nebo třeba ve Znojmě. A pak šup, zpátky do Chorvatska, protože tam je tepleji a zřejmě vás tu v zimních měsících zastihne i více Slunce nad hlavou, než ve středu Evropy.