Podlahové topení jako účinný antistres


Jednou z podstatných výhod podlahového topení je velmi příjemný pocit na bosá chodidla. Může vám to připadat vedlejší a spíše malicherné, protože stačí obout teplé boty a navléknout teplé ponožky, a máte na chodidla teplo rovněž, jenže nemůžete srovnávat dva zcela rozdílné jevy:

práce na notebooku na podlaze

Chůze v ponožkách nebo v obuvi, ať už je sportovní, vycházková nebo domácí, vychází z toho, že noha je něčím obalena a fixována, což snižuje citlivost reflexních bodů na bosých chodidlech. Jinými slovy, je to něco jako ocelový krunýř brnění, který sice spolehlivě chrání rytíře před zraněním, ale jeho tělo postrádá příjemné pocity z něžných doteků. Kdo dlouho chodí v obuvi a nedopřeje si chůzi naboso, jednak deformuje klenbu chodidel a může si způsobit i plochou nohu, a pak blokuje energetické meridiány na chodidlech, jimiž jsou propojené vnitřní orgány.

posezení na zemi

Tím se dostáváme k důležité funkci vyhřáté podlahy, která jednak příjemně hřeje, což je pro bosá chodidla něco jako balzám a dokonalá rozkoš, a pak se po vyhřáté podlaze můžeme díky tomu procházet naboso a napodobovat reflexní terapii. Kombinace tepla a bosonohé chůze je velmi účinný antistres, takže se doma v zimě můžete paradoxně cítit lépe uzavřeni v obýváku, než venku v létě, kde chodíte naboso po trávníku.

Někteří lidé se zdráhají dát podlahovému topení přednost, protože se obávají jeho defektů, kdy je nutné rozbourat v obýváku celou betonovou podlahu, ale toto vůbec není nutné. Dnes se podlahové vytápění staví suchou metodou, bez lepidel, betonu i malty. Využívá se k tomu systémová deska pro podlahové topení Heatsys, jednoduše je položíte na zem, zasunete do vnitřních drážek topné potrubí, zapojíte jej do topné soustavy (kotle, krbového výměníku, tepelného čerpadla) a pak už jen položíte pochozí cementovláknité desky a na ně povrchovou podlahovou krytinu.