Ideální teplota v domě


Ještě před pár lety se říkalo, že plísně na zdech a okolo oken trápí především staré domy, protože starými okny a nezateplenou střechou uniká spousta tepla, což způsobuje kondenzaci vody. Jistě jste si někdy všimli třeba u sousedů nebo přímo u vás doma, že máte orosená okna, po kterých stéká voda. Právě okna jsou velice kritickým místem, které může trpět na plísně. Proto je potřeba mít okna vyměněná za kvalitní plastová nebo hliníková okna, která ale musí být usazena speciálním postupem.

starý dům

Plísně se ale objevují i v novostavbách. Stačí, aby byla nesprávně usazená okna, nezateplená fasáda a nebo zateplená fasáda s tepelným můstkem. Plísně se mohou tvořit kdekoliv, kde mají vhodné podmínky, takže na stáří budovy zase tolik nezáleží. Platí ale, že každý dům by měl být zateplený, aby z něho neunikalo teplo. Tepelné ztráty se totiž projeví na vašem vyúčtování za teplo, ať bydlíte v novostavbě nebo ve starším domě.

Budete chtít zateplit?
Zateplená fasáda je ideální pro úspory za topení. Ať už topíte plynem nebo krbem, zateplená fasáda vám pomůže ušetřit spoustu peněz. Zateplit můžete vatou nebo polystyrenem. Existují moderní zateplovací systémy a nebo můžete zvolit levné a účinné řešení právě ve formě polystyrenu. Důležité je správně provést kotvení fasádního polystyrenu, aby dobře držel a nikde nebyly mezery. Potom by byla fasáda k ničemu a v tepelných můstcích by se tvořila vlhkost, která by se projevila právě tvorbou plísní.

polystyren fasáda

Polystyren se natahuje lepidlem, na které se potom nanáší finální vrstva s barvou. Většina lidí si dnes vybírá spíše tlumenější barvy, a snaží se vybrat takovou, aby ladila třeba k oknům a střeše. Na novostavbách dnes většinou uvidíte antracit a černou v kombinaci s krémovou nebo bílou fasádou. Vyberte si kvalitní lepidlo i fasádní barvu, která bude vypadat skvěle i po letech.